Говедовъдство
Едрият рогат добитък се отглежда за работа, като теглителна сила волове, кастрирани мъжки животни и по-рядко биволи, и за добив на мляко крави и биволици. Като работен добитък се отглеждат и кон. Всяко семейство отглежда по един или два чифта волове, няколко крави за мляко и за разплод и определен брой подрастващи животни. Освен оборното отглеждане на впрегатния и доятния добитък е налице и лятно свободно пасищното отглеждане на подрастващи животни беслемета.
Пашата на говедата е задължение на определени членове от семейството, най-често децата и юношите. В семейства, в които се отглежда по-голям брой добитък се наемат ратаи.
След Освобождението и главно за дойните крави се спазарява говедар за всяка махала през времето от Гергьовден до Димитровден или до Петковден. На говедаря се заплаща с пари или в натура, по двадесет гроша или по два шиника зърно на бройка. Пашата на работния добитък, волове и коне, е изцяло задължение на семейството, като те се пасят в свободното от работа време или нощем. Всяка махала спазарява и телчар, чиито задължения са да пасе телетата от ранна пролет до късна есен. Възнаграждението му се състои в мляко, издоено всеки петък от майките на телетата, които пасе. От него той приготвя кисело мляко, сирене, извара, за себе си или за пазара. През зимата едрият добитък се отглежда в обори яъри, където се храни със смес от слама и сено. По веднъж на ден на работния добитък се дава грашено, попарена с вряла вода плява омешана с ечимичени ечимени трици.

